Solne Bagno to niecka słonawych torfowisk, będących częścią Ekoparku Wschodniego. Użytek ten został ustanowiony uchwałą Rady Miejskiej w Kołobrzegu 25 marca 1996 roku jako obszar cenny pod względem walorów krajobrazowych, geomorfologicznych, faunistycznych i florystycznych. Zajmuje 381 hektarów i stanowi olbrzymie skupisko roślinności odpornej na zasolenie, co jest rzadkością w skali całego kraju. Skąd pochodzi ta „słoność”? Źródłem jest solanka, znajdująca się pod powierzchnią, a nie przenikanie wody morskiej w głąb lądu.
Ekopark Wschodni przylega do północno-wschodniej granicy miasta Kołobrzeg. Już za sanatorium Arka rozpościerają się podmokłe tereny, z których wyłaniają się stare, zniekształcone przez silne wiatry drzewa. Północną granicę stanowi wybrzeże Morza Bałtyckiego. Park rozciąga się wzdłuż wybrzeża na długości około 3 km, a jego wschodnią granicą jest dzielnica Podczele. Od południa ograniczony jest drogą DK 11, łączącą Kołobrzeg z Koszalinem.
Spacer przez Ekopark Wschodni dostarcza turystom wielu wrażeń. Wyruszając trasą pieszo-rowerową z okolic sanatorium Arka, można już na wstępie zauważyć niezwykłość tego miejsca. Silne wiatry sztormowe i podtopienia osłabiają system korzeniowy drzew, które wyginają się i przewracają, tworząc finezyjne kształty. W południowej części parku znajdują się drzewa liściaste, takie jak buki zwyczajne czy dęby, z których niektóre mają ponad 150 lat i często porośnięte są bluszczem pospolitym, wiciokrzewem pomorskim czy powojnikiem pnącym.
Ścieżka spacerowa wzdłuż wybrzeża ukazuje zmieniający się krajobraz Solnego Bagna. W środkowej części torfowisk rosną wierzby, trzciny i turzyce. Wał wydmowy oddzielający park od plaży porastają sosny karłowate, rokitnik zwyczajny i wierzba piaskowa. Roślinność obejmuje również takie gatunki jak pływacz zachodni, kruszczyk rdzawoczerwony, podkolan biały, krwawnik kichawiec i rzeżucha łąkowa. W przeszłości występował tu dereń szwedzki, obecnie wymarły w Polsce. W Ekoparku rosną też rzadkie grzyby, takie jak smardz jadalny.
Ekopark Wschodni jest także miejscem zimowania kołobrzeskich łabędzi, które budują tutaj swoje gniazda. Solne Bagno jest miejscem rozrodu 117 gatunków ptaków, w tym orlika pospolitego, perkoza rdzawoszyjego, bąka i żurawia. Gniazdują tu także jastrząb gołębiarz, myszołów zwyczajny, zniczek i sieweczka obrożna. Na terenie parku swoje siedliska mają kormoran czarny, biegus rdzawy, biegus zmienny, dzwoniec, szczygieł, trznadel, potrzeszcz i łyska. Ekopark Wschodni jest również żerowiskiem dla wielu ptaków wędrownych.
Solne Bagno jest domem tysięcy żab, takich jak traszka zwyczajna, grzebiuszka ziemna, ropucha szara, żaba moczarowa, śmieszka, trawna i wodna. Występują tu także gady, w tym jaszczurka żyworodna, zaskroniec zwyczajny i żmija zygzakowata.