Pomnik Zaślubin Polski z Morzem, autorstwa Wiktora Tołkina, jest jednym z najważniejszych symboli Kołobrzegu. Odsłonięty w listopadzie 1963 roku podczas uroczystej ceremonii państwowej, stał się rozpoznawalnym punktem miasta, często przedstawianym na pocztówkach. Położony jest przy plaży, w miejscu, które nie sposób ominąć, spacerując między latarnią morską w porcie a molo.
Pomnik ten jest artystycznym wyrazem wojskowo-politycznego sukcesu polskich żołnierzy, którzy 18 marca 1945 roku, po dziesięciodniowej i najkrwawszej bitwie ulicznej polskiej armii w czasie II wojny światowej, wyparli Niemców z Kołobrzegu i dotarli do Bałtyku. Wydarzenie to symbolizowane jest przez tzw. „Zaślubiny z Morzem”. Betonowa bryła pomnika przedstawia poczet flagowy złożony z żołnierzy, a zwisająca ku wodzie flaga tworzy symboliczne okno na świat, prowadzące w kierunku morza. Pod flagą znajduje się przejście ze schodami.
Bliska obserwacja pomnika ujawnia terakotową mozaikę przedstawiającą obrazy bitewne, a u podstawy postumentu ułożone są granitowe płyty z wyrytymi nazwami jednostek wojskowych, które brały udział w bitwie o Kołobrzeg. W 2014 roku pomnik przeszedł gruntowną renowację, prowadzoną przez Andrzeja Tołkina, syna zmarłego rok wcześniej autora, Wiktora Tołkina. Prace były konieczne ze względu na wpływ słonej bryzy i nietrwałość materiałów, z których pomnik został wykonany, co przez 50 lat znacznie go nadwerężyło.